Witold Skaczkiewicz (1950-2011)

061 – Księga Pomieszanych Języków – Wolter

In Anielskie Wersety on 10 kwietnia 2009 at 17:29
Voltaire (Wolter), właśc. François-Marie Arouet

Voltaire (Wolter), właśc. François-Marie Arouet

Bo czyż jest coś szaleńczego i straszniejszego niż powiedzieć ludziom: „Moi drodzy, nie dość jest być wiernymi sługami, uległymi dziećmi, czułymi ojcami, dobrymi sąsiadami, nie dość jest przestrzegać wszelkich cnót, stronić od niewdzięczności, czcić w pokoju Jezusa Chrystusa. Trzeba jeszcze, abyście wiedzieli, jak on się począł we wszechwieczności, a jeśli nie potraficie rozpoznać homouzji w każdej osobie Trójcy Świętej, to zapowiadamy wam, że będziecie płonęli wieczyście w ogniu, tymczasem zaś na początek, zaraz tu was pozabijamy.”

Wolter

Reklamy
  1. A co to jest homuzja?

  2. Homouzja-w chrześcijaństwie pojęcie określające relacje między Ojcem i Synem(osobami Trójcy św.),polegającej na współistotności

    • Homousios

      KKK 465 Pierwsze herezje negowały nie tyle Bóstwo Chrystusa, ile raczej Jego prawdziwe człowieczeństwo (doketyzm gnostycki). Od czasów apostolskich wiara chrześcijańska kładła nacisk na prawdziwe Wcielenie Syna Bożego, który „przyszedł w ciele” (Por. 1 J 4, 2-3; 2 J 7). W trzecim wieku Kościół na synodzie w Antiochii musiał orzec przeciw Pawłowi z Samosaty, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym przez naturę, a nie przez przybranie (adopcję). Pierwszy sobór powszechny w Nicei w 325 r. wyznaje w swoim Credo, że Syn Boży jest „zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu” (homousios), i potępia Ariusza, który przyjmował, że „Syn Boży pochodził z nicości” (Sobór Nicejski I: DS 130. i „z innej substancji niż Ojciec” (Sobór Nicejski I: DS 126).

      http://www.teologia.pl/m_k/kkk1h01.htm#1h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: